AramaSitede yeralan yayınlar ve akademik bilgiler içerisinde arama yapabilirsiniz.
 

İletişim Bilgileri


Adres Reşitpaşa Mah. İstinye Bayırı Cad. İTÜ Kamu Konutları Loj. D-1 Blok Nu: 44 SARIYER İSTANBUL
Oda No 2315
E-posta

Günlük


Oda numaram
Merhaba arkadaşlar,

Benim odam değişti. 
Beni 2315 nolu odada veya ITU ERG labında (4. kat, İdris Yamantürk Salonu üstü) bulabilirsiniz.

İyi günler dilerim.

Mehmet Nuri

Tarih: 7.07.2017, 0 yorum
Yayınlar ile Ilgili Belge İsteyen Arkadaşlar İçin
Merhaba arkadaşlar

Eğer herhangi bir yayınım veya tezimle ilgili bir bilgiye bu siteden ulaşamıyorsanız lütfen beni bilgilendirin.

İlginiz için teşekkür ederim

Mehmet Nuri AKINCI


Tarih: 17.11.2016, 0 yorum
İyi Bilimsel Makale Nasıl Yazılır
Evet arkadaslar, hepimiz iyi bir mühendis ve iyi bir bilim adami olmak için çok yoğun bir sekilde çalisiyoruz. Benim kanaatimce bunlar için en önemli adim yaptiğiniz bir çalismayi nasil sunmaniz gerektiği. Tabii ki ben burada sadece kendi tecrübelerimden bahsedeceğim ki sizler de insaalah benim yaptiğim hatalari tekrarlamayasiniz.

Unutmayin, mutlaka benden çok çok daha tecrübeli hocalarimiz var. Mevlevi de söyle bir hilaye vardir: "Hintliler karanlik bir ahira bir fil getirip halka göstermek istediler. Hayvani görmek için o kapkaranlik yere bir hayli adam toplandi. Fakat ahir o kadar karanlikti ki gözle görmenin imkani yoktu. O göz gözü görmeyecek kadar karanlik yerde file ellerini sürmeye basladilar. Birisin eline kulaği geçti, “ Fil bir oluğa benzer” dedi. Baska birisinin eline ayaği geçmisti, dedi ki: “Fil bir direğe benzer.” Bir baskasi da sirtini ellemisti. “ Fil bir taht gibidir” dedi. Herkes neresini elledi, nasil sandiysa fili ona göre anlatmaya koyuldu. Onlarin sözleri, görüsleri yüzünden birbirine aykiri oldu. Birisi dal dedi, öbürü elif. Herkesin elinde bir mum olsaydi sözlerindeki aykirilik kalmazdi." Iste ben filin neresinden tuttum tam bilmiyorum, o yüzden değisik seyler yasayan arkdaslar ve hocalarimiz elbetteki burada yorumlarda bulunabilir ve bana eksiklerimi söyleyebilirler. Ben bundan fevkalede memnuniyet duyarim.  

Söyle ki arkadaslar, bilim dünyasinda artik bizden beklenen bir konu üzerinde devamli çalismak ve bulduğumuz sonuçlari da ara ara yayinlamaktir. (Dikkat edin ben burada yayin derken makaleleri kastediyorum, bidiriler için durum biraz daha farkli) Zannediyor musunuz ki her yazilan makale (IEEE'nin en prestijli dergilerinde olsa bile) "elektriğin kesfi" veya "internet" kadar ciddi buluslar içermektedir? Cevaplayayim: Hayir! Gerçek su ki elde var olani herhangi bir seyi biraz daha hizli, doğru veya ucuz hale getiren her sey, evet her sey, bir yeniliktir ve çok iyi bir makale için konu olmaya da adaydir. Dahasi önceden önerilmis ancak gerçek anlamda hiç faydalanilmamis bir çalismanin sonuçlarinin gerçek bir probleme nasil uygulanacağıni göstermek (mesela bir bilim adaminin simülsayonla elde ettiği sonucu gerçek bir deney düzeneği kurup ölçerek elde etmek) veyahut bir alanda yapilan bir çalismanin sonucunu baska bir problem üzerinde kullanarak iyi sonuçlar elde etmek de pekala bir yayin için konu olabilir. Örnek vereyim. 1970'lerde Gibson Vivaldi anteni önermistir. (Bakiniz: The Vivaldi Aerial, PJ Gibson - Microwave Conference, 1979. 9th European, 1979), bugünse herhangi bir alanda bir uygulamada elde var olandan biraz iyi bir Vivaldi anten tasarlamak yeni bir yayin olabilmektedir. (Mesela: Jia, Y., Liu, Y., Gong, S. X., Hong, T., & Yu, D. (2013). Printed UWB end-fire Vivaldi antenna with low RCS. Progress In Electromagnetics Research Letters, 37, 11-20. Google scholara "Vivaldi antenna" diye yazip aratirsaniz milyon tane sonuç çikacaktir :) )

Peki öyleyse siz ne yapmalisiniz. Öncelikle bir problem seçin. Evet, problem seçmek, yani doğru problemi bulabilmek en önemli adimdir. Örneğin, bir projede çalisiyorsunuz ve su ana kadar kullanilan yöntemlerle bir türlü sonuca ulasamadiniz. Bakin dikkat edin, su ana kadar önerilmis ne kadar yöntem varsa hepsini kastediyorum, yani önce iyi bir literatür taramasi yapin, önceki yöntemleri bilgisayarda kodlayin yada analizleri tekrarlayip iyice anlayin. Yaptiniz ama yine de problem çözülmüyor. Neden? Belki yapilan hesaplar için hiç bir bilgisayarin ne hafizasi ne CPU'yu isi bitirecek kapasite de değildi, belki teoride bir seyler eksikti, belki bu yöntemleri önerenler sadece simulasyon yapmislardi ancak siz gerçekten bunu yapmayi deneyince yöntem düzgün çalismiyordu (belki gürültü yüzünden kararli değildi, belki ölçülen veriye bir önislem yapmaniz lazimdi). Problemi bulduysaniz gerisi kolay :) Simdi onu matematiksel olarak ifade edin. Evet, biz mühendissek önce her seyi sayilarla yani matematikle açiklamamiz lazim. Ve son olarak da onu çözün, bir sekilde problemi giderin. Tamamdir, artik yayinlanacak bir çalisma elde ettiniz. Aman gecikmeden yazmaya koyulun. Zira sizden önce biri yayinlarsa o takdirde yaptiğiniz çalismanin yeniliği kalmayacağindan yayininiz tehlikeye girer.

Peki bir bilimsel makale nasil yazilir? Evet, her sey gibi bunu da size kendimce anlatabilirim. Ben simdiye kadar 6 tane makale yazdim, 3'ü kabul edildi ( ki kabul edilmesi 6 ay - 1 yil gibi bir süre alıyor, her birine 2 veya 3 kere revizyon gelebiliyor. ) Ben, hep su biçimde yaziyorum. (Yani IEEE dergilerinde bu ise yariyor gibi :) )


Size bir şablon vereyim hadi:) Unutmayın, makale de her şey (sonuç (conclusion) hariç her bölüm de her cümle) geniş zamanla (present tense) ile yazılacak. Bazen çok saçma gelebilir ama böyle yapılıyor. Sadece conclusion'da past perfect tense (türkçesi yok maalesef etkisi hala devam eden ve yakın bir geçmişte gerçekleşmiş bir olayı anlattığımız zaman diyelim), veya geçmiş zaman (past tense) kullanılır.
 
Genel olarak:
- Olabildiğince kısa ve anlaşılır cümleler kullanın.
- 1 cümle içinde çok fazla yan cümlecikli (which ile başlayıp başka başka şeyler anlattığınız) cümleler olmasın, en çok 3 tane olsun (3 bile çok genelde sadece 1 veya 2 tane olsun yoksa okuyan adam kolayca anlayamaz :) )
-  Basit kelimeler kullanın, kelime tekrarından kaçının.
- Yazdığınız şeyi okuduğunuz da hızlıca akıcı bir biçimde okunabiliyor olmasına dikkat edin.
- Şu sırada yazmanızı öneririm:
     - 3- Metotlar
     - 6- Appendix
     - 4- Numerik - Deneysel Sonuçlar
     - 1- Abstract
     - 5- CONCLUSION 
     - 2- INTRODUCTION
Bu en basit sıradır, zaten yazınca niye böyle olduğunu anlarsınız.

1- Abstract
"Konunun önemi (Çok kisa ama 2 veya 3 cümle en çok) + In this work, ... diye girip makalede yeni olarak (literatüre katki olarak) ne yaptiysaniz"

Bir örnek vereyim kendi yazdigim makaleden (Akinci, M. N., Caglayan, T., Ozgur, S., Alkasi, U., Ahmadzay, H., Abbak, M., Cayoren, M., & Akduman, I. (2015). Qualitative microwave imaging with scattering parameters measurements. Linki: http://ieeexplore.ieee.org/xpl/login.jsp?tp=&arnumber=7161412&url=http%3A%2F%2Fieeexplore.ieee.org%2Fxpls%2Fabs_all.jsp%3Farnumber%3D7161412):

Microwave imaging (MWI) systems extensively employ vector network analyzers for microwave measurements due to their high availability and accuracy. This is in contrast to theoretical models, which are naturally formulated in terms of scattered electric field vectors. Accordingly, experimental verification of MWI methods requires an intermediate step where measured scattering parameters are converted to scattered electric fields. In parallel to recent research, which formulates the Born iterative method in terms of scattering parameters, we develop formulations of two closely related qualitative inverse scattering methods-the linear sampling method and the factorization method-directly in terms of scattering parameters to avoid the intermediate conversion step. To this aim, we introduce vector S-parameters and we extend the vector Green's function for S-parameters to the dyadic case. There are certain advantages of these formulations over their electric field counterparts. First of all, the resulting formulations inherently incorporate the antenna radiation characteristics. Moreover, they reduce the measurement time since they do not require any pre- or post-measurement process. We experimentally verified the presented novel formulations against multi-frequency measurements performed inside an anechoic chamber. Obtained results show that the proposed methodologies can accurately reconstruct the shape of the targets by directly exploiting multifrequency measurements in the imaging process.

Evet yukarida gördügünüz gibi "Accordingly" ye kadar olan kisim, konunun önemi, sonrasi da "In this work" kismi. (Tabi bir tane baglaç yok, In this paper mi dersin, Accordingly mi, For this purpose mu, to this aim mi ... artik sana kalmis, seç birini iste.)

2 - Introduction

En önemli kisimdir, en son yazin. Zorlamayin, bak yine sablon  veriyorum, uyun gitsin:

1. paragraf: Çok genel konu özeti. (Mesela benim yazdigim yukaridaki makale ne ile ilgili: Microwave Imaging. Hah, o zaman iste, Microwave imaging söyle önemlidir, böyle uygulamasi vardir vs. vs. Ama çok da uzatma yani en çok 3-5 cümle.)

2. paragraf: Senin problemin ne ise onu anlat. Yani mesela diyelim ki sen mikrodalga görüntüleme de "ölçümlerin rezolüsyonunu" begenmedin, yeni ve daha yüksek rezolüsyona "A,B,C metodlari"ni kullanan veya bunlarla iliskili yeni bir yöntemle ulastin. O zaman canim, burda sen "ölçümlerin rezolüsyonunun" önemini bunun üzerine eskiden yapilan çalismalari kisaca anlat. Burada eski çalismalari anlatirken onlarin eksik yönlerini KIBARCA, bak altini çizdim, KIBARCA, anlat. Sakin ha, bu eskiler ise yaramazlar falan deme, o makaleye hakemlik yapacaklar o eski yöntemi kullananlar (yani senin referans verdigin kimseler) olacak, benden söylemesi. Iyi de arkadas, peki ben nasil diyeyim o zaman diyeceksin, söyle bak, "bu eski yöntemlerde su su su durumlarda is görür mamafih( yani lakin diyorum, ama sakin böyle 18. yy dili kullanma anlasilmadigi için direk reddederler :)) bak söyle seyler var bunlari da söyle yapinca iste daha iyi olur" gibi diyeceksin. Burasi ne kadar uzun olsun. Biraz olsun burasi ya degil mi, söyle bir 5- 10 cümle, emme suyunu da çikartma yine tabi. Anladin mi? Kesin anladiniz yahu zehir gibisiniz masallah :)

3. paragraf: Bak arkadasim burada da "A,B,C metodlari" vardi ya senin gelistirdigin yöntemin dayandigi veya iliskili oldugu yöntem. Iste ondan bahset, referanslar ver, söyle söyle bir seydir, buralarda buralarda faydalidir de. Burasi da olsun bir 5- 10 cümle.

4. paragraf: Bak simdi al o yukaridaki abstracti ve buraya "In this work ..." dedigim kisminin cümlelerini degistirip tekrardan yaz. Yani deki iste bak bu bahsettigimiz problemler varya, ee.. diyecek tabi hakem içinden ama en duyamayacaksin :) , iste onlarin çözümü için ben bu makalede söyle söyle seyler yaptim, bu yaptiklarim yukarida bahsettigim "A,B,C metodlari" ile söyle söyle iliskili mamafih benim yaptigim daha basit, daha ucuz, daha kolay gerçeklenir vs...  Iste bak ben bunu gerçekledim, sana sonuçlari gösterdim, sonuçlarda gösteriyor ki benim yaptigim is sonuca ulasmayi kolaylastiriyor, kisa sürede sagliyor, sonuca daha kararli bir sekilde ulasiyor vs. vs... Bak dikkat ettin mi ben hiç "ESKI METODLAR KÖTÜDÜR AAA" falan demedim, dedim ki "BENIM YAPTIKLARIM SURALARI ONARIYOR". Sakin unutma, kötü konusan, kötü söz söyleyen, olumsuz konusan kaybetmeye mahkum olur. Bosuna dememis atalarimiz "Kötü söz sahibini baglar." diye. Her olumsuz cümlenin bir olumlu söylenis tarzi kesinlikle vardir, is o olumlu cümleyi bulup onu demektir, yoksa kötüyü herkes söyler, degil mi?

5. paragraf: Bak burasi basit, burada bütün makale nasil organize edilmistir onu diyeceksin. Mesela bak ben yukaridaki makalem için bu kismi vereyim, zaten hemen anlarsin nasil yapacagini:

The organization of the paper is as follows: In section II, we brie?y outline the canonical formulations of LSM and FM to stress the analogy between electric ?eld and S-parameter based microwave scattering mechanisms. Then, in section
III, the novel formulations of S-parameter based LSM and FM are explained in detail. Later, in section IV, we present several reconstructions that are achieved with the proposed formulations. Throughout the paper, time convention exp(-i?t)is assumed and suppressed.

3 - YÖNTEMLER
En basit kisim ilk burayi yaz.

Ya simdi burada tek bir yöntem bölümü olcak diye bir kaide yok, sen üç farkli yol önermissindir, hepsi için ayri bölüm yaparsin, 3-4-5'in hepsi yöntemler olur, basliklarina da "3-BEnim method-1", "4-Benim method-2",... gibi direk yöntem ne ise onun adini verirsin olur biter :)

Her bölümde

1.paragraf: Her bir bölümde önce problem konfigurasyonunu anlatip temel büyüklükleri tanimla.

Sonraki paragraflar: E arkadas şablon şablon ama iste bir yere kadar, kalanina da yöntemin ne ise bir zahmet yaz. Yeter ki mantikli bir siran olsun, değişkenlerin düzgün tanimlansin, yani konuyu hiç bilmeyen bir adama götürsem "Abi bu ne ya?" desem adam tek bir okuyuşta iste bak su söyle bu böyle diye her seyi anlatabilsin. Yine bir atasözü "tarif etmeyi" tarif eder ve der ki: "Tarif, ağyarına mani efradına cami olmalı". Yani bir nesneye dair yaptığınız tanım öyle olacak ki o nesnenin içermediği, ona zıt olan (ağyar, düşman zıt vs. anlamında) ne varsa ona mani olacak, o nesnenin tüm ferdlerini de (yani efradını da) içinde toplayacaktır. Bir de tabi olabildiğince kısa olmalı, Occam's Razor'u kullan yani: "En iyi açıklama, en kısa olandır."

Bana kalırsa sizin yaptığınız şeyi hiç bilmeyen ama konu ile ilgili bilgi sahibi ve güvenilir birine makaleyi okutun. O anlarsa sorun yoktur :)

4- NUMERİK VE DENEYSEL SONUÇLAR

Evet, burasıda 3'e benziyor:

Her bölümde

1.paragraf: Her bir bölümde önce problem konfigurasyonunu anlatip temel büyüklükleri tanimla. Deney ve numerik sonuçlarında kullanılan bütün parametreleri anlatın.

Sonraki paragraflarda da elde ettiğiniz sonuçları anlatın. Burada en önemli şey sonuçlarla yönteminizin düzgün, kararlı doğru bir biçimde çalıştığını göstermek. Bir de tabi eğer sizden önce benzeri şeyleri yapmış olanlar varsa bazı örneklerle sizin önerinizin onlardan daha iyi çalıştığını göstermeniz.

5- CONCLUSIONS:
Burada da arkadaşlar abstractı, ya da intro'nun 4. paragrafını past perfect tense (has, have + v3) veya past tense (v2) ile tekrar ama yeni bir söyleyişle yazcaz, yani yaptığımız şeyi bu çalışma da şunu şunu şunu yaptık, şu şu şu sonuçları elde ettik. Elde ettiğimiz sonuçlar gösterdi ki bizim önerdiğimiz şey daha doğru daha ucuz vs. vs. En son bir de future work kısmı olur ki bu bazen olur bazen olmaz. Burada da 1 veya 2 cümle ile "İleriki çalışmalarımız elde ettiğimiz metodu şurada şurada kullanmaya ve yöntemi şu şu şu şekilde geliştirmeye yönelik olacaktır." gibi şeyler diyebilirsin.

6-APPENDIX
Evet arkadaşlar bazen yaptığınız metotlar kısmında bir şeyleri matematiksel olarak ispat etmek gerekir. Ben genellikle tüm bu ispatları appendix'e bırakıyorum, sadece sonuçları yularıdaki metotlar içine koyuyorum, böylece bence makale daha akıcı oluyor, yani daha rahat okunuyor. Peki neyi buraya yazcam neyi "3-Metot" bölümüne güzel soru. Bunu öyle bir ayır ki, eğer makaleden Appendix bölümünü çıkartırsam makale okunduğunda herşey yine anlaşılsın ama sadece "3-Metotlar bölümünde verilen bu teoremi/teoremleri nasıl ispat etmiş yahu bu yazar?" desin okuyucu. Yani tüm önemli sonuçları, başka bir deyişle en kısa özeti Metot kısmına, kalan ispatları buraya yaz. İspatı yazmak basittir o yüzden burayı metotlar kısmında sonra yazmanızı tavsiye ederim.

7 - ACKNOWLEDGEMENT
Burada size makalenin yazımında, sonuçların elde edilmesinde, yardım eden, güzel önerilerde bulunan ama katkısı yazar olacak kadar büyük olmayan arkadaşlarınıza, hocalarınıza, makaleyi değerlendiren hakemlere (Evet, hakemlerin önerileri can sıksa da hepsinin olmasa da genelinin diyelim sonunda makalenizi güzelleştirdiği aşikar. Mesela ben bu anlattıklarımın pek çoğunu gönderdiğim makalelerime gelen hakem yorumları sayesinde anladım. Tabii ki bazen de konudan bihaber muzip hakemler de olmuyor değil. IEEE dergilerine 3 kere yolladım, 2sinde 2 iyi hakem 1'i de bir şey anlamayan cinsten geldi, 1 tanesinde ise 2si de konu ile alakalı bilgisi olan ortalama hakemlerden geldi.) ve hatta bu yazıdan dolayı bana :), teşekkür edebilirisiniz. Bence bana teşekküre pek de bir gerek yok, bir dua etseniz kafi, zaten ben bu işi yaptığım için para alıyorum  de mi :)

  8- REFERANSLAR
Bu kısımda da referanslarınız yer alıyor, bunların zaten belli bir formatı var, oradan bakıp yazabilirisiniz.

Ben makalelerimi hep Latex ile yazdım. Formülleri, denklemleri, resimleri, tabloları, sonuçları, referansları ve ekseri herşeyi Latex ile yapmak çok basit. Bunu da size farklı bir yazıda anlatırım artık burası çok uzun oldu:) Sorusu olan varsa çekinmeden yazabilir, ve hatta bu sitedeki telefonumdan arayarak bana ulaşabilir. ( Yani siz zaten makul saatler de ararsınız değil mi ? :) ) Bu yazıyı yazma şansını bana verdiğiniz için siz güzel öğrencilere ve arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum, bir daha ki yazıda buluşmak üzere.

Selamlar,

Mehmet Nuri  AKINCI
 


Tarih: 29.02.2016, 0 yorum

Microwave Imaging1 - Microwave Imaging: A popular technology aiming to retrieve electrical properties of tissue from scattering parameters measurements performed in microwave frequency range (typically 0.1 GHz - 20 GHz). This phenomenon is an example of "inverse problems", which are really crazy, too mathematical and a very funny subdiscipline of applied mathematics.

    For working in "Microwave Imaging" a student must:
- Have a strong background on calculus and vector calculus. (Partial Derivaties, Chain Rules, Multiple Integrals, Nabla operator, Orthogonal Coordinate Systems, Divergence Theorem, Stokes Theorem, Conservative Fields ...)
- Have a strong background on probability theory, monte-carlo methods.
- Have a strong background on signals and systems. (Especially Fourier and Laplace Transforms)
- Have at least a basic background on partial differential equations (Know Seperation of Variables, know standard diff. equations as Laplace eq., Poisson eq., Helmholtz Eq., Maxwell's eq. at least have a heard about Special Functions (Bessel, Neumann, Hankel functions and their spherical forms, Legendre Polynomials ...))
- Understand the all of the famous book "David K. Cheng - Field and Wave Electromagnetics".
- Understand the first six parts in "Advanced EM" book of Balanis (you can skip too specific parts related with metamaterials and etc.)
- Understand the Scattering part in "Advanced EM" book of Balanis
- Understand the Green's Function part in "Advanced EM" book of Balanis
 Optionally, it is better to:
- Comprehending the first part of "Waves and Fields in Inhomogeneous Media - Chew"
- Comprehending the appendix of "Waves and Fields in Inhomogeneous Media - Chew"

The students can also go through the below resources, which I found quite useful:
1) Microwave Engineering, David Pozar
2) Foundations of Microwave Engineering, R. E. Collin
3) Antenna Theory, C. Balanis

2 - Optical Filter Design: Optical filters are employed in many imaging systems utilizing THz. The design of optical filters requires a sound knowledge of basic wave theory. Furthermore, interested students has to have a strong background in waveguiding structures (The above books of "Microwave Engineering, David Pozar",
"Foundations of Microwave Engineering, R. E. Collin" are useful for this purpose.).
In addition to those, student has to get accustom with commercial EM softwares, like HFSS, CST, FEKO and etc.
Öğrenim Bilgileri


Lise - Konya Meram Fen Lisesi, Konya, Türkiye (2006-2010)
Lisans - İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul, Türkiye (2010-2013)
Doktora - İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul, Türkiye (2013- 2017)
Doktora Sırası Araştırma - IREA-CNR, Napoli, İtalya (2015 Kasım - 2016 Mart)

Duyurular


Şubat 21
 
Merhaba arkadaşlar, Eğer herhangi bir yayınımla veya tezimle ilgili herhangi bir belgeye ulaşamıyorsanız veya herhangi bir sorunuz varsa her zaman mail...